- Úvod
- Všetko o nákupe
- Aké materiály používame?
Strácate sa vo všetkých tých nábytkárskych "slangoch" a výrazoch?
Nižšie v článku jednoducho a zrozumiteľne zhrnieme základné materiály jednotlivých častí ktoré, tvoria celok naších postelí.
Čo je to prírodný masív?
Masív, môže evokovať, že sa jedná o hrubý materiál. Aj keď to môže byť pravda, tak masív je v prvom rade označenie prírodného (živého) dreva opracované do jemného finišu vo forme dosiek. U nás nájdete rámy masívnych postelí z borovicového dreva. V názve produktu však niekedy uvádzame aj výrazy typu: biela, jelša, čokoláda alebo grafit. Ide však o farebný odtieň, prípadne morenie ktorým, sa docieli požadované farebné prevedenie daného nábytku. Borovicové drevo však tvorí vždy jeho základ. Prirodzenou súčasťou prírodného masívu sú aj hrče (niekto to nazýva guzdy, uzly, suky a pod.) Nábytok z masívu má svoju charakteristickú prírodnú vôňu. Keďže ide o prírodný materiál, masívne drevo rokmi neustále pracuje. Čerstvo opracovaný borovicový masív ktorý je iba lakovaný je na pohľad veľmi svetlý, rokmi však svoj farebný tón mení na medovú až jantárovú farbu. V prípade postelí ktoré, majú koncovú úpravu v biele farbe môže rokmi prísť k postupnému zažltnutiu jednotlivých dosiek. Jedná sa však o prirodzenú vlastnosť použitých materiálov ktorú, viete viac-menej ovplyvňovať tým na akom mieste máte nábytok ustavený a ako často je vystevený slnečnému žiareniu.
Výhody masívu:
- každá jedna doska ma jedinečný prírodný vzor ktorý, sa neopakuje
- ekologický materiál
- vysoká nosnosť, pevnosť a stabilita
- trvácny materiál, ktorý rokmi nestráca svoje vlastnosti
Nevýhody masívu:
- znova spomenieme, že každá jedna doska ma jedinečný prírodný vzor ktorý, sa neopakuje
- prirodzený výskyt hrčí na dreve
- pracuje, potrebné čas od času dotiahnúť spoje
Čo je to LTD doska?
LTD je skratka pre laminovanú drevotrieskovú dosku. Tento názov nám aj prezrádza ako a z čoho sú dané LTD dosky vyrobené. LTD dosky sú vyrobené z vrstiev tenkých drevotriesok (drevených triesok - drevnej drte) , ktoré sú spojené pomocou živicového lepidla a stlačené pod veľkým tlakom a teplotou. Výsledkom je drevotriesková doska, ktorá je veľmi pevná a stabilná a má minimálne riziko deformácie. Takáto doska sa však ešte musí zapečatiť vrstvou laminátu ktorý, tvorí je konečný vzhľad. Pohľadový laminát môže mať nespočet farebných prevedení. Či už sa jedná o jednoliate farebné kombinácie ( biela, grafit, modrá, ružová, zelená) alebo o prírodné vzory ktoré, imitujú štruktúru prírodného masívu (dub kraft, dub artisan, sonoma a iné) V našom prípade vo väčšine používame LTD dosku na výrobu spodných, úložných zásuviek.
LTD dosky majú po hranách ktoré, sú pohľadové, nalepené ABS hrany. ABS hrana je špeciálna plastová lišta s určitým polomerom zaokrúhlenia inak ostrej hrany LTD dosky. ABS hrany zvyšujú odolnosť LTD dosky voči nárazom a vniknutiu vlhkosti. Vo väčšine je ABS hrana podobná celkovému farebnému vyhotoveniu LTD dosky.
Výhody LTD dosiek:
- rovnaký, konzistentne sa opakujúci vzor
- neobmedzené možnosti rôznych vzorov a farebných kombinácií
- ľahko umývateľný materiál
- nižšia obstarávacia cena
Nevýhody LTD dosiek:
- nižšia nosnosť
- nižšia pevnosť v ohybe
- nižšia životnosť pri výraznejšom mechanickom namáhaní
Čo je to MDF doska?
MDF je drevovláknitá doska so strednou hustotou (MDF = Medium Density Fiber). Vyjadrené v číslach, MDF dosky dosahujú hustotu cca 700kg/m3. MDF doska je takým medzistupňom v ponímaní masívneho dreva a LTD dosky. Proces jej výroby spočíva v zlepení jemných drevených vlákien (zväčša sa jedná o recyklované drevo) stlačených pod vysokým tlakom do husto zlisovaných veľkoformátových dosiek homogénneho charakteru. Tieto dosky sa následne pília alebo frézujú do rôznych tvarov. MDF dosky však nemajú typický prírodný vzhľad dreva, preto sa musia ďalej opracovávať. Farbiť alebo laminovať.
Výhody MDF dosiek:
- vysoká nosnosť a pevnosť
- odolnosť materiálu v závislosti na koncovej úprave
- homogénny materiál ktorý, je možné opracovávať pílením a frézovaním do tvarov od výmyslu sveta
Nevýhody MDF dosiek:
- vysoká hmotnosť
- potrebné ukončenie maľovaním, laminovaním - nemá prirodzený vzhľad dreva
- vyššia obstarávacia cena
Čo je to HDF doska?
HDF doska (High Density Fiber) je vlastne podobná MDF doske avšak jej hustota dosahuje ešte vyššie čísla. Tým, že drevené vlákna sú stlačené na ešte vyššie hodnoty je HDF doska veľmi vhodná na tenkoformátové dosky ktoré sa využívajú ako zadné steny skriniek, dná zásuviek (sololity) prípadne posuvné dvierka do úložných priestorov. HDF dosku je taktiež možné a potrebné farbiť prípadne laminovať.